توزیع در تهران
اجیل و خشکبار
تحویل کمتر از 12 ساعت
اجیل و خشکبار
شرایط و قوانین خرید
اجیل و خشکبار
100% تضمین کیفیت محصول
اجیل و خشکبار

13. پسته دریایی در کنار نیلوفر آبی

طعم خوش پسته دریایی در کنار زیبایی‌های نیلوفر آبی

 

هرگاه نام پسته به زبان می‌آید ناخودآگاه ذهن به سمت مناطق شرقی و جنوبی ایران می‌رود و باعث تعجب همگان است اگر بگوییم در شمال کشور هم پسته رشد می‌کند.

به گزارش گروه اجتماعی نشریه صفحه اول «سله باقلا»، «او باکله» یا «پسته آبی (دریایی)» محصولی است که در شمال کشور و در تالاب‌های نیلوفر آبی دیده می‌شود.

پسته آبی در واقع بذر گل نیلوفر آبی است. این دانه‌ها را می‌توان به صورت خام، خشک شده و بو داده مصرف کرد؛ طعم بسیار خوشمزه‌ای دارد و هرکس با خوردن یک بار از این پسته حتماً از طعم آن تعریف می‌کند.

طعم خوش پسته دریایی در کنار زیبایی‌های نیلوفر آبی2

ریشه‌های گل نیلوفر در لجن قرار دارد، اما با این وجود به سمت آسمان سرمی‌کشد و گل‌هایش با طلوع خورشید می‌شکفند و از این رو به شکفتن مذهبی هم تشبیه می‌شود.

گل نیلوفر مظهر تجدید حیات شمسی و نماد کمال است و این نماد کمال به دایره‌ای شکل بودن برگ‌ها، گل‌ها و میوه‌اش برمی‌گردد که به‌دلیل کامل بودن شکل دایره این شکل به نماد کمال تبدیل‌شده است.

این گیاه از طریق دانه و ساقه‌های زیرزمینی رشد و تکثیر می‌کند؛ ریشه‌هایش در زیر آب و برگ‌های آن بر روی آب قرارگرفته‌اند.

در فرهنگ کشورهای مختلف گل نیلوفر از تقدس خاصی برخوردار است. این گل به دلیل اینکه در آب‌های آلوده رشد می‌کند اما آلودگی با خود به همراه ندارد، در فرهنگ چینی نماد نجابت است.

در فرهنگ ایران هم این گل از جایگاه خاصی برخوردار است به نوعی که طرح آن را در تخت جمشید و نقش برجسته‌های آن قابل مشاهده است. همچنین در تاق بستان کرمانشاه هم طرح گل نیلوفر مربوط به زمان ساسانیان دیده می‌شود که نشان دهنده و نماد صلح و شادی در ایران باستان بوده است.

این گل که چشم‌انداز خیره‌کننده‌ای دارد و افراد از زیبایی آن لذت می‌برند در استان‌های شمالی کشور رشد می‌کند و جلوه زیبایی به تالاب انزلی گیلان داده است.

در اسان مازندران نیز این گونه از نیلوفر آبی فقط در دو روستای حمیدآباد شهرستان ساری و روستای رکن‌کلا شهرستان سیمرغ می‌روید.

در کنار پسته آبی خوش‌طعم این گیاه ریشه‌هایش هم سرشار از ویتامین‌های مختلف مثل ویتامین C، ویتامین B6 و مملو از فیبر غذایی، پتاسیم، تیامین، فسفر، مس و منگز با اسیدهای چرب اشباع بسیار کم است، حتی در برخی کشورها از پرچم این گل به عنوان یک خوشبوکننده چای استفاده می‌شود که نشان از فواید این گل دارد.

این گونه از نیلوفر آبی به ندرت یافت می‌شود اما می‌توان با تکثیر و پرورش آن در باغ‌های آبی، درآمد سرشاری بدست آورد. هم‌اکنون نیز این محصول خدادادی باعث ایجاد اشتغال برای حدود ۲۰۰ نفر از جوانان شمالی و دست‌کم کسب ۶۰ میلیون تومان در سال برای آنان شده است.


هیچ کالای در این دسته بندی وجود ندارد.